Kategorie:

Opieka nad psem i kotem w jednym domu

Wśród ludzi utarł się stereotyp mówiący o tym, że pies i kot to naturalni wrogowie. Okazuje się jednak, że zwierzęta te mogą przyzwyczaić się do siebie, zacząć się tolerować, a nawet zaprzyjaźnić się ze sobą. Psy oraz koty to zwierzęta, które nie są uwarunkowane do walki pomiędzy sobą. Posiadając w domu psa i kota należy pamiętać, że zwierzęta te różnią się od siebie wyglądem oraz charakterem. Problemem mogą być wcześniejsze doświadczenia zwierząt oraz duża różnica wieku.

Wzajemna akceptacja psa i kota – to jest możliwe

Przed podjęciem decyzji o posiadaniu jednocześnie kota i psa, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach:

  • Najlepiej jeśli zwierzęta pojawią się w domu jednocześnie, w młodym wieku.
  • Starszy pies lub kot może mieć problemy z zaakceptowaniem nowego domownika.
  • Jeśli zwierzę jest nerwowe lub agresywne to nowy domownik z pewnością nie będzie dobrym pomysłem. O wiele łatwiej jest wprowadzić do domu psa lub kota, jeśli mieszka w nim zwierzę spokojne.

Właściwe przygotowanie to podstawa

Warto wcześniej przygotować zwierzę na pojawienie się nowego domownika. Koty bardzo często ignorują nowe zwierzęta i nie mają większego problemu z ich zaakceptowaniem. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku psów. Warto wcześniej sprawdzić, jakie pies ma podejście do kotów (np. podczas spacerów). Dobrym pomysłem jest nauczenie psa komend typu „zostaw” na wypadek ewentualnych konfliktów z kotem.

O czym jeszcze warto pamiętać

Na początku dobrze jest odizolować od siebie zwierzęta, ale pozwolić im na wzajemną obserwację. Po pewnym czasie zwierzaki przekonają się do siebie lub po prostu zaczną się tolerować i nie będzie konieczne utrzymywanie dystansu między nimi. Sprawę wspólnego wychowywania się psa z kotem ułatwi zapewnianie obu zwierzakom wysokiego poziomu komfortu. Każde zwierzę musi mieć swoje własne zabawki, miski z jedzeniem i wodą czy też legowiska. Wyeliminuje to ryzyko niepotrzebnych konfliktów. Budowa odpowiednie relacji pomiędzy psem, a kotem w jednym domu jest procesem złożonym, który wymaga czasu i cierpliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *