Kategorie:

Pies i małe dziecko w jednym domu

Wielu specjalistów i pediatrów poleca wychowywanie dziecka w domu, w którym mieszka pies. Dzięki kontaktom ze zwierzęciem, dziecko uczy się odpowiedzialności oraz empatii. Warto jednak zadbać o to, aby wspólne przebywanie dziecka ze zwierzęciem nie powodowało problemów. Przede wszystkim polecane są spokojne rasy psów. Zarówno dziecku, jak i psu należy zapewnić odpowiednie warunki i komfort.

Czy mogą pojawić się jakieś konflikty pomiędzy psem, a dzieckiem?

Wiele ras psów posiada dość ugodowy charakter, jednak czasami w ich relację z dzieckiem należy ingerować. Ważne jest zapewnienie psu odpowiednich warunków i komfortu psychicznego, tak aby czuł się on bezpiecznie nawet w pobliżu dziecka. Lekceważąc nieprawidłowe zachowania dziecka w stosunku do psa można sprawić, że przestanie czuć się on pewnie i bezpiecznie we własnym domu. Należy więc przestrzegać kilku ważnych zasad przedstawionych poniżej:

  • Dzieci nie zawsze wiedzą, że robią coś źle, dlatego należy upominać dziecko i uczyć go, że np. ciągnięcie psa za ogon jest nieodpowiednim zachowaniem sprawiającym mu ból.
  • Psu należy zapewnić legowisko umieszczone w cichym i spokojnym miejscu z dala od domowego gwaru i dziecka.
  • Gdy pies śpi w swoim legowisku, należy zadbać o to, aby dziecko zachowywało się cicho. Nieprzewidywalne zachowania, takie jak głośne krzyki działają bowiem stresująco na psa.
  • Warto pomyśleć o jakichś ciekawych, wspólnych zabawach, które będą stanowiły dobrą rozrywkę zarówno dla psa, jak i dziecka.
  • Warto zaangażować dziecko w opiekę nad psem. Dzięki temu maluch nauczy się empatii i odpowiedzialności za drugą istotę. Starsze dziecko może przez chwilę poprowadzić psa na spacerze, przynieść mu wodę lub nasypać karmy do jego miski.
  • Dobrym pomysłem jest zachęcanie do głaskania psa i do okazywania mu czułości. Pies dzięki temu poczuje się bezpiecznie również przy dziecku.

Nowe zasady w domu z psem i dzieckiem

Niezbędną sprawą jest wprowadzenie nowych zasad w domu, w którym będzie mieszkać pies i małe dziecko. Istotne jest zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa obu stronom. W wielu przypadkach takie wspólne mieszkanie przeradza się w wielką, długotrwałą przyjaźń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *